Astroloji Nedir?

Astroloji nedir? Gezegen ve yıldızların, hareketlerinin ve konumlarının, insanların üzerindeki etkisini yorumlayan bir bilim dalıdır. İnsanlığın yazılı tarihinin başından beri var olan astroloji, bilimlerin en eskisidir

Astroloji Nedir? İlk olarak Astroloji kaderiniz değildir, her şey sizin yine elinizde. Ayrıca Astroloji dönemleri inceler, fırsat alanlarınızı, şanslı zamanlarınızı, doğum haritanızda sizi kısıtlayan, zorlayan alanları, gecikmeleri gösterir. Sonunda nasıl hareket edeceğinize, neler yapacağınıza karar vermek sizin iradeniz içindedir.

Astroloji, yıldızların hesabı manasına gelen “Astrologia” kelimesinden türemiştir. Hatta Türk Dil Kurumu’na göre “Yıldız falcılığı” olarak yorumlanmaktadır. Ayrıca Oxford Dictionary ise biraz daha genel bir tanım kullanarak; “Göksel cisimlerin hareketi ile göreceli pozisyonlarıdır. Ayrıca bunların insan hayatı üzerindeki varsayılan etkilerin incelemesidir.” diye yazmıştır. Astrolog Robert Currey’e göre; “Astroloji, gök cisimlerinin konumları ve hareketleri ile dünyadaki fiziksel süreçler ve yaşam arasındaki korelasyonun çalışması ve bunun sonucunda ortaya çıkan uygulamalardır. Bazı astrologlar yıldızlar ve takımyıldızlarıyla çalışırlar. Fakat, batılı astrologlar Güneş Sistemi içinde Güneş, Ay ve gezegenler (Plüton dahil) ile çalışırlar.”

Gökyüzünde hayali bir daire olduğunu düşünün, bu Zodyak’ı temsil edecektir. Ayrıca Bu dairenin içinde göksel objeler (Güneş, Ay ve gezegenler) belirli yörüngelerde daima hareket halindedirler. Bu objelerin pozisyonlarını hesaplamak için referans noktaları gerekmektedir. Bunların da sabit olmaları gerekmektedir. Hatta Sidereal Zodyak, sabit yıldızlar oldukları gerekçesiyle Takım yıldızlarını kullanır. Başlangıç noktası olarak Koç takımyıldızı kullanılmaktadır.

Takım Yıldızı nedir? Kaç tanedir?

Toplamda 12 takımyıldızı olmakla birlikte bu 360 derecelik hayali daire 12’ye bölürler. Ayrıca her bir takımyıldızı 30’ar dereceye tekabül eder. Tropikal Zodyak ise referans olarak Ekinoksları (Gündönümünü) kullanırlar. Yani Güneş ile Dünya’nın arasında dört mevsimi (İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış) yaratan bağlantıyı temsil ederler. Başlangıç noktası yine Koç takımyıldızıdır ve İlkbaharın ilk günüdür. Kısacası baharın ilk gelişiyle Güneş’in hayali dairedeki pozisyonu Koç burcunun ilk derecesidir.

Sidereal ile Tropikal’in arasındaki en temel fark, Sidereal, takımyıldızlarını “gerçek” anlamıyla ele alır. Fakat Tropikal bunları “sembolik” anlamında kullanır. Astrologlar bu yüzden sıklıkla “Takımyıldızlarını (İng: Constellation) ve Yıldız sembollerini (İng: Star signs) birbiriyle karıştırmayın” derler, çünkü gökyüzünde kaç takımyıldızı olursa olsun, hayali daire 12’ye bölünmüştür. Ayrıca 12 burç da isimlerini bu takımyıldızlarından almışlardır, tarihler de her zaman aynıdır. İşte bu sebeple “NASA açıkladı, burçlar 13’e çıktı. Herkesin burçları kaydı” ifadesi Tropikal Zodyak’ı kullanan bir astroloğa hiçbir şey ifade etmemektedir. Ayrıca, NASA yeni bir şey yapmadı. Ancak medya bunu bu şekilde yansıttı ve epey astroloğu kızdırdı. Bahsedilen 13. takımyıldızı olan “Yılan burcu” (Ophiuchus) her zaman vardı. Hatta kaç takımyıldızı var diye sorarsanız, yaklaşık olarak 88 tane olduklarını söyleyebiliriz.

Astroloji’nin Türleri

Astroloji neredeyse her kültürde görülebilmektedir ve dönemler boyunca farklı türleri ortaya çıkmıştır.

Babil Astrolojisi: 

MÖ 2.milenyumda Babil’de ortaya çıkmıştır. Ayrıca Hava durumu, doğal afetler, insanların yaşamı gibi bütün fenomenlerin göklerden etkilendiği inancıyla başlamıştır. O zamanlarda 5 gezegenin varlığı bilinmektedir ve tanrıları bunlarla ilişkilendirilmektedir: Jüpiter ve Marduk, Venüs ve İştar, Satürn ve Ninurta (Ninib), Merkür ve Nabo, Mars ve Nergal. Güneş tanrısı Şamaş ve Ay tanrısı Sin, hareketleriyle maddesel dünyayı etkiliyorlardı. Babil Astrolojisi onların hareketlerini tahmin etmeye çalışmaktaydı ve bu şekilde de maddesel olan her şeyin kaderi de öğrenilmekteydi. 12 tane ev oluşturumuştur ve bunlar da günümüzde tanıdığımız 12 burcun temelini oluşturmuşlardır: Hayat, Fakirlik/Zenginlik, Kardeşler, Ebeveynler, Çocuklar, Hastalık/Sağlık, Karı/Koca, Ölüm, Din, Şerefler, Dostluk ve Düşmanlık.

Helenistik Astrolojisi ( Astroloji Nedir? ) :

MÖ 1.yüzyılda Akdeniz bölgesinde ortaya çıkmıştır. Her şey Büyük İskender’in fethetmesiyle başlamıştı, böylece Babil Astrolojisi ve Mısır Dekanik Astrolojisi birleşerek ilk horoskopik astrolojisi oluşturuldu. Yükselen’i ilk kullanan astroloji türüdür ve bunlardan türeyen 12 göksel evi de içermektedir. Ayrıca Doğum Haritasına (İng: Natal Chart) odaklanıldı ve birisi doğduğunda göklerin pozisyonları hesaplandı.

Batı Astrolojisi ( Astroloji Nedir? )

Helenistik Astrolojisi’nin bir uzantısıdır ve Zodyak üzerine kuruludur. Günümüzde en çok uygulanan astroloji türü budur ve günlük ile haftalık gazete köşelerini doldurmaktadır. Aynı zamanda kişilerin Doğum Haritaları çıkartılır, yani bir insanın doğduğu anda Güneş, Ay ve gezegenlerin gökyüzünde çizdikleri şekillerin Dünya’dan görünüşüdür. Bu harita kişinin doğum tarihi, yeri ve saatine göre çıkarılır ve sonucunda kişiliğini, yeteneklerini, gelecekteki durumunu ve başarı derecesini gösterir (astrologlar bu noktada “Astroloji deterministik değildir” derler, yani “Kader” ile karıştırılmamalıdır.

Söyledikleri şey sadece “Tarih kendini tekrarlar / tarih tekerrür eder”dir). Zodyak’ın kendisi Kuzey yarımküre İlkbahar gündönümündeki Koç’un pozisyonundan başlar. Hatta Batı Astrolojisi, MS 2.yüzyılda yaşamış olan Antik Yunan matematikçi ve astronom Claudius Ptolemy’nin Tetrabiblos adlı eserinde görülmektedir. Lakin Bu dönemde 7 tane gezegenin (Güneş, Ay, Mars, Merkür, Jüpiter, Venüs, Satürn) var olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca Günümüzde Ptolemaic Sistemi olarak bildiğimiz Dünya-Merkeziyetçi (Jeosantrizm) görüşü hakimdi. Ayrıca Güneş’in ve Ay’ın bile o dönemlerde gezegen sayılıp Uranüs (Sir William Herschel tarafından 1781’de keşfedilmiştir.), Neptün (John Couch Adams tarafından 1846’da keşfedilmiştir.) Plüton (Clyde Tombaugh tarafından 1930’da keşfedilmiştir. 2006’da cüce gezegen olarak tanımlanmıştır.) gibi gezegenlerin varlığı da bilinmiyordu. Gezegen tanımları matematikçi ve astronom Nikolas Kopernik’in zamanında daha iyi anlaşılmıştır. 

Bahsi geçen 12 burcun isimleri ve tarihleri şöyledir: Astroloji nedir?

 1. Koç Burcu (Aries) – 21 Mart – 20 Nisan
 2. Boğa Burcu (Taurus) – 21 Nisan – 21 Mayıs
 3. İkizler Burcu (Gemini) – 22 Mayıs – 21 Haziran
 4. Yengeç Burcu (Cancer) – 22 Haziran – 22 Temmuz
 5. Aslan Burcu (Leo) – 23 Temmuz – 23 Ağustos
 6. Başak Burcu (Virgo) – 24 Ağustos – 22 Eylül
 7. Terazi Burcu (Libra) – 23 Eylül – 23 Ekim
 8. Akrep Burcu (Scorpion) – 24 Ekim – 22 Kasım
 9. Yay Burcu (Sagittarius) – 23 Kasım – 21 Aralık
 10. Oğlak Burcu (Capricorn) – 22 Aralık – 20 Ocak
 11. Kova Burcu (Aquarius) – 21 Ocak – 18 Şubat
 12. Balık Burcu (Pisces) – 19 Şubat – 20 Mart
 • Çin Astrolojisi: Diğer türlerden biraz farklıdır çünkü modern takvim yerine Çin takvimine bağlıdır. 60 senelik bir döngüye sahiptir. İlk kısmı Yin ile Yang formlarında Beş Elementten oluşmuştur. Yani sırasıyla Tahta, Ateş, Toprak, Metal ve Su’dan oluşur. Ardından 12 Zodyak hayvan işareti ya da Dünyevi Dallar bulunur. Bunlar da sırasıyla: Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun (Koç ya da Keçi), Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz.

Neden Online Fal ?

Online fal cafe ler aracılığı ile telefon fal uygulaması üzerinden size uygun bir falcıya bağlanarak online olarak Tarot Falı bakılabilmekte ve evinizden çıkmadan bu fal deneyiminin tadını çıkarabilmektesiniz.

Ve Online fal cafe ler aracılığı ile telefon fal uygulaması ile günümüzde tüm fallara baktırabilmek mümkün hale gelmiştir.

Unutmayın ki Online fal cafe olarak hizmet veren telefon fal cafe ve fal santrali gibi telefon fal uygulaması ile haftanın 7 günü günün 24 saati istediğimiz yerden falımıza baktırabiliriz.

Whatsappdan Bilgi Alabilirsiniz.

Tarot Falı diğer tüm fallar gibi online olarak baktırmak mümkündür ve tıpkı yüz yüze fal baktırmak gibi sonuçları kesin ve tatmin edicidir.

Online fal cafe olarak hizmet veren telefon fal cafe 100’ün üzerinde falcısı ve kalabalık bir danışma hattı çalışanları ile hizmet vermektedir. Telefon fal cafe nin danışma hattını ücretsiz arayabilir aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz... Ayrıcı telefon fal cafe danışma hattını aradığınızda danışma hattı çalışanları tüm sorularınıza tatmin edici cevaplar verdiği gibi ihtiyacınıza uygun falcıya sizi yönlendirerek hem zamanınızın hem de paranızın boşa gitmemesini sağlar.